Your company is considering a payment plan to pay for a large piece of equipment
ID: 2817286 • Letter: Y
Question
Your company is considering a payment plan to pay for a large piece of equipment. There are two payment options available: Make a lump sum payment of $500000, or Make 25 annual payments of $50000 each, with the first payment to be made today. The key to make the right choice is to compute the present value of the 25 installment payment, and then compare the PV to the lump sum payment. You would then choose the lower amount because you'll be paying less. What's the present value of the installment payment plan, assuming that the proper annual discount rate is 8.20%?
Hint: The correct answer would be
Please show me how to solve this problem.
(567774.30)Explanation / Answer
Solution:
Option 1:
Lumpsum payment =$5,00,000
Option 2:
25 equal annual installment =$50,000 each
Discount rate= 8.20%
Present value of 25 installment $50,000/(8.20%,PVAF,0-24 years)
Present value of 25 installment= $50,000/(1.0820)^0+$50000/(1.0820)^1....+50000/(1.0820)^24
Present value of 25 installment= $50000*11.3555=$5,67,775 ( approx)
Option 1 : lumpsum payment option would be selected as there is less payment as compared to installment payments option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.