Bruce & Co. expects its EBIT to be $89,000 every year forever. The company can b
ID: 2816497 • Letter: B
Question
Bruce & Co. expects its EBIT to be $89,000 every year forever. The company can borrow at 5 percent. The company currently has no debt, its cost of equity is 8 percent, and the tax rate is 35 percent. The company borrows $102,000 and uses the proceeds to repurchase shares. What is the cost of equity after recapitalization? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Cost of equity What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) WACCExplanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer Statementshowing Computations Paticulars Current EBIT 89,000.00 Interest - EBT 89,000.00 Tax at 35% (31,150.00) EAT or earning for equity shareholder 57,850.00 Cost of equity 8% Equity = 57,850/8% 723,125.00 Proposed EBIT 89,000.00 Interest = 102000*5% 5,100.00 EBT 83,900.00 Tax at 35% (29,365.00) EAT or earning for equity shareholder 54,535.00 Equity = 723,125 - 102,000 621,125.00 Cost of equity = 54,535/621,125 8.78% b) WACC = 8.28% Amount weight Cost of capital WACC Equity 621,125.00 0.8589 8.7800% 7.54% Debt = 8%*(1-.35) 102,000.00 0.1411 5.20% 0.73% 723,125.00 1.0000 8.28%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.