Suppose you are committed to owning a $194,000 Ferrari. If you believe your mutu
ID: 2815147 • Letter: S
Question
Suppose you are committed to owning a $194,000 Ferrari. If you believe your mutual fund can achieve a 11 percent annual rate of return and you want to buy the car in 8 years on the day you turn 30, how much must you invest today? ( Round 2 decimal place)
Suppose you are committed to owning a $194,000 Ferrari. If you believe your mutual fund can achieve a 11 percent annual rate of return and you want to buy the car in 8 years on the day you turn 30, how much must you invest today? ( Round 2 decimal place)
Explanation / Answer
Price of Ferrari = $ 194000 and Annual Rate of Return = 11 %
Investment Tenure = 8 years
Let the current investment be $ K
If the person has to buy the Ferrari through an investment in mutual funds with an annual return of 11%, then the future value of the investment K after 8 years should be equal to $ 194000 (price of the Ferrari) compounded at the mutual fund annual return rate of 11%.
Therefore, K x (1.11)^(8) = 194000
K = $ 84181.74 approximately.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.