Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ferrell Inc. recently reported net income of $3 million. It has 210,000 shares o

ID: 2814631 • Letter: F

Question

Ferrell Inc. recently reported net income of $3 million. It has 210,000 shares of common stock, which currently trades at $21 a share. Ferrell continues to expand and anticipates that 1 year from now, its net income will be $3.6 million. Over the next year, it also anticipates issuing an additional 52,500 shares of stock so that 1 year from now it will have 262,500 shares of common stock. Assuming Ferrell's price/earnings ratio remains at its current level, what will be its stock price 1 year from now? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.

Explanation / Answer

current EPS = 3,000,000/210,000 shares

= 14.2857 per share

Current Price/earnings ratio = 21/14.2857 = 1.47

Year1 EPS = 3,600,000 /262,500= 13.7143

Stock price 1 year = 13.7143*1.47 =$20.16