The Griggs Corporation has credit sales of $1,164,000 3.00 times Total assets tu
ID: 2814459 • Letter: T
Question
The Griggs Corporation has credit sales of $1,164,000 3.00 times Total assets turnover Cash to total assets Accounts receivable turnover Inventory turnover Current ratio Debt to total assets 1.90 % 10 times 16 times 1.83 times 45 % Using the above ratios, complete the balance sheet. (Round your answers to the nearest whole dollar.) GRIGGS CORPORATION Balance Sheet Assets Liabilities and Stockholders' Equity Current debt Cash Accounts receivable Inventory Long-term debt Total debt Total current assets Fixed assets Equity Total assets Total debt and stockholders' equityExplanation / Answer
Total asset turnover=Sales/Total assets
Hence Total assets=(1164000/3)=$388000
Cash to total assets=Cash/Total assets
Hence cash=(388000*1.9%)=$7372
AR tuinover=(Credit sales/AR)
Hence AR=(1164000/10)=$116,400
Inventory turnover=(Sales/Inventory)
Hence Inventory=(1164000/16)=$72750
Total current assets=Cash+Inventory+AR
=(7372+116400+72750)=$196522
Current ratio=Total current assets/Total current liabilities
Total current liabilities=(196522/1.83)=$107389(Approx)
Total assets=current assets+Fixed assets
Fixed assets=(388000-196522)=$191478
Debt to total assets=total debt/total assets
Hence total debt=0.45*$388000=$174600
total debt=current liabilities+long term debt
long term debt=(174600-107389)=$67211
Equity=($388000-174600)=$213400
Assets Liabilities and Stockholders equity Cash 7372 Current debt 107389 AR 116400 Long-term debt 67211 Inventory 72750 Total debt 174600 Total current assets 196522 Fixed assets 191478 Equity 213400 Total assets 388000 Total debt and stockholders equity 388000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.