You have just made your first $5,800 contribution to your retirement account. As
ID: 2814155 • Letter: Y
Question
You have just made your first $5,800 contribution to your retirement account. Assume you earn a return of 12 percent per year and make no additional contributions. What will your account be worth when you retire in 37 years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g. 32.16.) Future value What if you wait 10 years before contributing? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Future valueExplanation / Answer
Retiring 37 years from now:
Number of years (n) = 37
Present value (PV) = 5,800
Rate of interest = r = 0.12
Compounded annually.
By the formula,
FV = PV (1 + r) ^n
= 5,800 (1 + 0.12) ^ 37
= 5,800 × 1.12^37
= 5,800 × 66.2318428
= 384,144.68824
= 384,144.69 rounded (Answer)
Waiting 10 years:
This reduces the tenure of contribution; (37 – 10 =) 27 years.
FV = PV (1 + r) ^n
= 5,800 (1 + 0.12) ^ 27
= 5,800 × 1.12^27
= 5,800 × 21.32488
= 123,684.304
= 123,684.30 rounded (Answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.