Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Today is Janet’s 23rd birthday. Starting today, Janet plans to begin saving for

ID: 2813394 • Letter: T

Question

Today is Janet’s 23rd birthday. Starting today, Janet plans to begin saving for her retirement. Her plan is to contribute $2,000 to a brokerage account each year on her birthday. Her first contribution will take place today. Her 42nd and final contribution will take place on her 64th birthday. Her aunt has decided to help Janet with her savings, which is why she gave Janet $10,000 today as a birthday present to help get her account started. Assume that the account has an expected annual return of 8 percent. How much will Janet expect to have in her account on her 65th birthday? Round your answer to 2 decimal places; for example 2345.25.

Explanation / Answer

Payment = 2,000

Rate of return = 8%

As payment is occuring at beginning of year and payment value = 2,000

Number of Payments = 42

Future value of payment = 2,000 * (1 + 8%)42 + 2,000 * (1 + 8%)41 + 2,000 * (1 + 8%)40 +.......+ 2,000 * (1 + 8%)

Future value of payment = 50,678.96 + 46,924.97 + ....+ 2,160

Future value of payment = 657,166.01

We can also calculate by annuity due formula

FV = (1 + r) * Payment * ((1 + r)time - 1)/ r

FV = (1 + 8%) * 2,000 * ((1 + 8%)42 - 1)/ 8%

FV = 1.08 * 2,000 * 24.339482/ 8%

FV = 657,166.01

we will calculate future value of 10,000 also.

FV = 10,000 * (1.08)42

FV = 253,394.82

Total value on 65th birthday = 657,166.01 + 253,394.82

Total value on 65th birthday = 910,560.83

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote