You must evaluate a proposal to buy a new milling machine. The base price is $19
ID: 2812549 • Letter: Y
Question
You must evaluate a proposal to buy a new milling machine. The base price is $199,000, and shipping and installation costs would add another $19,000. The machine falls into the MACRS 3-year class, and it would be sold after 3 years for $99,500. The applicable depreciation rates are 33% 45% 15% and 7%. The machine would require a $7,500 increase in net operating working capital (increased inventory less increased accounts payable). There would be no effect on revenues, but pretax labor costs would decline by $52,000 per year. The marginal tax rate is 35%, and the WACC is 13%. Also, the firm spent $5,000 last year investigating the feasibility of using the machine a. How should the $5,000 spent last year be handled? I. Last year's expenditure is considered as a sunk cost and does not represent an incremental cash flow. Hence, it should not be included in the analysis. II. The cost of research is an incremental cash flow and should be included in the analysis. Only the tax effect of the research expenses should be included in the analysis. IV. Last year's expenditure should be treated as a terminal cash flow and dealt with at the end of the project's life. Hence, it should not be included in the initial investment outlay V. Last year's expenditure is considered as an opportunity cost and does not represent an incremental cash flow. Hence, it should not be included in the analysis. Select- b. What is the initial investment outlay for the machine for capital budgeting purposes, that is, what is the Year 0 project cash flow? Round your answer to the nearest cent. c. What are the project's annual cash flows during Years 1, 2, and 3? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate calculations Year 1s Year 2$ Year 3 $ d. Should the machine be purchased? Select-Explanation / Answer
a. I. Last year's expenditure is considered as a sunk cost and does not represent an incremental cash flow. Hence it should not be included in the analysis.
b. Year 0 project cash flow:
Installed cost of plant = $ 199,000 + $ 19,000 = $ 218,000.
Initial investment = Installed cost of the machine + Additional Working Capital = - $ 218,000 - $ 7,500 = - $ 225,500.
c. Operating cash flows after taxes = Annual Cost Saving x ( 1 - t) + Depreciation x t.
Annual cash flows for:
Year 1: $ 52,000 x 0.65 + $ 218,000 x 0.33 x 0.35 = $ 58,979.
Year 2 : $ 52,000 x 0.65 + $ 218,000 x 0.45 x 0.35 = $ 68,135
Year 3 : $ 122,761.
d. No, the machine should not be purchased.
Workings:
In year 3, there is recovery of working capital and salvage of the equipment also.
Operating cash flows after tax = $ 52,000 x 0.65 + $ 218,000 x 0.15 x 0.35 = $ 45,245.
Book value of equipment = $ 218,000 x 0.07 = $ 15,260.
Tax effect of gain on salvage = $ ( 99,500 - 15,260) x 0.35 = $ 29,484.
Net salvage proceeds = $ 99,500 - $ 29,484 = $ 70,016.
Total cash flows for Year 3 = $ 45,245 + $ 7,500 + $ 70,016 = $ 122,761
- $ 225,500.Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.