Golden Mile Enterprise uses the weighted-average method in its process costing s
ID: 2812470 • Letter: G
Question
Golden Mile Enterprise uses the weighted-average method in its process costing system. The following information was available for one of its processing departments: The beginning work in process inventory consisted of 16,000 units, which were 75% complete with respect to conversion costs. The department converted the equivalent of 59,000 units of production during the current month. A total of 50,000 units were completed and transferred out of that department during the current month. The ending work in process inventory consisted of 12,000 units, which were 50% complete with respect to conversion costs. The number of units started during the month in that department was: 42,000 units. 29,000 units. 54,000 units. 46,000 units.
Explanation / Answer
Total units = Units completed and transferred + units in ending work in process
= 50,000 units + 12,000 units = 62,000 units
Again,
Total units = Units in beginning work in process + units started this period
62,000 units = 16,000 units + units started this period
Units started in this period = 62,000 units - 16,000 units = 46,000 units.
The number of units started during the month in that department was 46,000 units.
Hence option 1st “42,000” is correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.