An investment offers $6,100 per year for 15 years, with the first payment occurr
ID: 2812143 • Letter: A
Question
An investment offers $6,100 per year for 15 years, with the first payment occurring one year from now. (Do not round intermediate calculations. Round the final answers to 2 decimal places.) If the required return is 6 percent, what is the value of the investment? Present value What would the value be if the payments occurred for 40 years? Present value What would the value be if the payments occurred for 75 years? Present value What would the value be if the payments occurred forever? Present valueExplanation / Answer
1. Present Value of Investment if Interest rate is 6%
Present Value = Annual payment * PVAF (15, 6%)
Present Value = 6100 * 9.7122
Present Value = $59244.72
2. Present Value of Investment if Interest rate is 6% and Period is 40 years
Present Value = Annual payment * PVAF (40, 6%)
Present Value = 6100 * 15.0463
Present Value = $91782.41
3. Present Value of Investment if Interest rate is 6% and Period is 75 years
Present Value = Annual payment * PVAF (75, 6%)
Present Value = 6100 * 16.4558
Present Value = $100380.67
4. Present Value of Investment if Interest rate is 6% and Period is forever
Present Value = Annual payment / Interest Rate
Present Value = 6100 / 6%
Present Value = $101666.67
Please provide positive rating if you found answer satisfactory
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.