You are offered a chance to buy an asset for $4,500 that is expected to produce
ID: 2812000 • Letter: Y
Question
You are offered a chance to buy an asset for $4,500 that is expected to produce cash flows of $750 at the end of Year 1, $1,000 at the end of Year 2, $850 at the end of Year 3, and $4,150 at the end of Year 4. What rate of return would you earn if you bought this asset? Your answer should be between 5.08 and 22.-8, rounded to 2 decimal places, with no special characters. Question 16 5 pts What's the present value of $11.500 discounted back 5 years if the appropriate interest rate is 5.1%, compounded semiannually? Your answer should be between 8032.00 and 9554.00, rounded to 2 decimal places with no special characters.Explanation / Answer
Required - 1
For this question, we have compute the IRR ( Internal rate of return )
750 / (1+r) + 1000 / (1+r)2 + 850 / (1 + r)3 + 4150 / (1+r)4 = 4500
We have use the trail and error technique to find the value of " r " that satisfies the above equation.
Thus we find ........ r = 14 ........... is the required rate of return ( Don't enter % symbol)
OR
Use, excel ............. and enter the data A1, A2,A3,A4 and A5 as ... - 4500, 750, 1000, 850 and 4150
and then enter the formula ........ " =IRR(A1:A5) .......... this will the value for 14
Required - 2
Present value = 11500 / (1.0255)10 = 11500 / 1.28634258 = 8940
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.