Suppose the standard deviation of the market return is 14% a. What is the standa
ID: 2811591 • Letter: S
Question
Suppose the standard deviation of the market return is 14% a. What is the standard deviation of returns on a well-diversified portfolio with a beta of 1.1? (Enter your answer as a percent rounded to the nearest whole number.) Standard deviation b. What is the standard deviation of returns on a well-diversified portfolio with a beta of 0? (Enter your answer as a percent rounded to the nearest whole number.) Standard deviation C. A well-diversified portfolio has a standard deviation of 7%. What is its beta? (Round your answer to 2 decimal places.) BetaExplanation / Answer
hi..
Here standard deviation of market portfolio = 14%
a) for part a beta =1.1
so standard deviation of well diversified portfolio = beta * stand. dev. of market = 1.1*14% = 15.4%
b) for part b stand dev. of well diversified portffolio = 14%*0 = 0
c) for part c beta = std. dev. of well diversified portfolio//std. dev. of market = 7%/14% = 0.5
Thanks
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.