The Pioneer Petroleum Corporation has a bond outstanding with an $80 annual inte
ID: 2811165 • Letter: T
Question
The Pioneer Petroleum Corporation has a bond outstanding with an $80 annual interest payment, a market price of $900, and a maturity date in four years. Assume the par value of the bond is $1,000. Find the following: (Use the approximation formula to compute the approximate yield to maturity and use the calculator method to compute the exact yield to maturity. Do not round intermediate calculations. Input your answers as a percent rounded to 2 decimal places.)
-Coupon rate
-Current Yield
-Approximate yield to maturity
-Exact yield to maturity
Explanation / Answer
Coupon rate = Coupon/ Par Value = 80/1000 = 8%
Current Yield = Coupon/Market Price = 80/900 = 8.89%
Approxmate YTM formula = (Coupon + ( Face Value - Price)/n)/((Coupon + Face Value)/2 =
(80 + (1000 -900)/4)/(1000+900)/2 =( 80 + 25)/950= 11.05%
Exact YTM using Excel Rte fomula = RATE(4,80,-900,1000) = 11.24%
Best of Luck. God Bless
Please Rate Well
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.