You were analyzing a stock and came up with the following probability distributi
ID: 2808757 • Letter: Y
Question
You were analyzing a stock and came up with the following probability distribution of the stock returns. What is the coefficient of variation on the company's stock?
Round your answer to two decimal places. For example, if your answer is $345.6671 round as 345.67 and if your answer is .05718 or 5.7182% round as 5.72.
Probability of State Occurring
Stock's Expected Return
30.00%
20.60%
51.00%
15.65%
19.00%
7.95%
State of the EconomyProbability of State Occurring
Stock's Expected Return
Boom30.00%
20.60%
Normal51.00%
15.65%
Recession19.00%
7.95%
Explanation / Answer
Expected return=Respective return*Respective probability
=(0.3*20.6)+(0.51*15.65)+(0.19*7.95)=15.672%
Standard deviation=[Total probability*(Return-Expected Return)^2/Total probability]^(1/2)
=(18.615366)^(1/2)
=4.315%(Approx)
Coefficient of variation=Standard deviation/ExpectedReturn
=(4.315/15.672)
which is equal to
=0.28(Approx).
probability Return probability*(Return-Expected Return)^2 0.3 20.6 0.3*(20.6-15.672)^2=7.2855552 0.51 15.65 0.51*(15.65-15.672)^2=0.00024684 0.19 7.95 0.19*(7.95-15.672)^2=11.32956396 Total=18.615366%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.