Sasha owns two investments, A and B, that have a combined total value of 30,400
ID: 2808040 • Letter: S
Question
Sasha owns two investments, A and B, that have a combined total value of 30,400 dollars. Investment A is expected to pay 25,300 dollars in 7 year(s) from today and has an expected return of 7.7 percent per year. Investment B is expected to pay 22,374 dollars in T years from today and has an expected return of 4.74 percent per year. What is T, the number of years from today that investment B is expected to pay 22,374 dollars? Round your answer to 2 decimal places (for example, 2.89, 14.70, or 6.00).
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
A:
Present value=25300/1.077^7
=(25300*0.594963162)
=$15052.568
Hence present value of B=($30400-$15052.568)=$15347.432
Hence present value of B=22374/1.0474^n[where n=number of years]
15347.432=22374/1.0474^n
1.0474^n=(22374/15347.432)
Taking log on both sides;
n*log 1.0474=log(22374/15347.432)
n=log(22374/15347.432)/log 1.0474
Hence T=8.14 years(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.