Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Investment opportunity A will require a principal of $1,000 and will yield $200

ID: 2806711 • Letter: I

Question

Investment opportunity A will require a principal of $1,000 and will yield $200 of the course of 4 years. Investment opportunity B will require a principal of $1,600 and will pay $400 over a five year period. Which of the following statements is true?

-Investment A has a higher average annual rate of return than does Investment B. Ignore the time value of money.

-Given this information, the average annual rates of return cannot be computed.

-Investment A has a lower average annual rate of return than does Investment B.

-The average annual rates of return of the two investment opportunities are equal.

Refer to previous question. Suppose that Investment A was a piece of land that you purchased for $1,000 and sold for it $1,200 four years later. Assuming you are in the 35% tax bracket and long term capital gains are taxed at 20%, your net average annual rate of return on investment would be:

-1.75%

-4.25%

-3.25%

-4%

Refer again to question. Suppose that Investment B was a conventional bond that pays $80 yearly. If you held the bond for the entire 5 years, your net average annual rate of return on investment would be?

-3.25%

-1.75%

-4.25%

-4%

Explanation / Answer

a.

Initial investment required in opportunity A is $1,000 and provide $200 cash inflow per year for 4 year. So total cash flow is in 4 year is $800. SO its rate of return must be negative. Again, Initial investment required in opportunity B is $1,600 and provide $400 cash inflow per year for 5 year. So total cash flow is in 5 year is $2,000. SO its rate of return must be [positive.

So,  Investment A has a lower average annual rate of return than does Investment B.

Option (C) is correct answer.

b.

Capital Gain = $1,200 - $1,000

= $200

Tax on capital gain = $200 × (1 - 20%)

= $160.

Total percentage capital gain after tax = $160 / $1,000

= 16%.

Annual gain = 16% / 4

= 4%

Annual gain from investment is 4%.

Option (D) is correct answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote