Seventeen years ago, the Archer Corporation borrowed $6,450,000. Since then, cum
ID: 2806386 • Letter: S
Question
Seventeen years ago, the Archer Corporation borrowed $6,450,000. Since then, cumulative inflation has been 95 percent (a compound rate of approximately 4 percent per year).
a. When the firm repays the original $6,450,000 loan this year, what will be the effective purchasing power of the $6,450,000? (Hint: Divide the loan amount by one plus cumulative inflation.) (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar.)
b. To maintain the original $6,450,000 purchasing power, how much should the lender be repaid? (Hint: Multiply the loan amount by one plus cumulative inflation.) (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar.)
Explanation / Answer
a. Effective purchasing power = Loan amount / (1 + Cumulative inflation)
= $6,450,000 / 1.95
= $3,307,692
b. Loan repayment = Loan amount × (1 + Cumulative inflation)
= $6,450,000 × 1.95
= $12,577,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.