Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wild Berry (WB) will remain in business for one more year. At the end of next ye

ID: 2806349 • Letter: W

Question

Wild Berry (WB) will remain in business for one more year. At the end of next year, the firm
will generate a liquidating cash flow of $370M in a boom year and $150M in a recession year;
both states are equally likely. The cost of equity for the unlevered firm is rU = 10%. The firm’s
outstanding debt matures in a year and has a market (and book) value of $150M today. The
interest payment on this debt is $15M at the end of next year. The corporate tax is c = 35%.
Corporate taxes is the only relevant market imperfection

If the discount rate for the interest tax shield is rITS = 5%, the value of the interest tax
shield (PV (ITS)) is:
(A) $ 2.5M
(B) $ 5.0M
(C) $ 6.0M
(D) $ 7.5M

Explanation / Answer

Present value of interest tax shield=interest*tax rate/(1+discount rate)=15*35%/1.05=5 million

Option B

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote