7) Tom Smithfield is valuing the stock of a food-processing business. He feels c
ID: 2805903 • Letter: 7
Question
7) Tom Smithfield is valuing the stock of a food-processing business. He feels confident explicitly projecting earnings and dividends to three years (to t = 3). Other information and estimates are as follows:
Required rate of return = 0.09.
Average dividend payout rate for mature companies in the market = 0.45.
Industry average ROE = 0.10. E3 = $ 3.00.
Industry average P/ E = 12.
On the basis of this information, answer the following questions:
A) Compute terminal value (V3) based on comparables.
B) Contrast your answer in Part A to an estimate of terminal value based on the Gordon growth model.
Explanation / Answer
a)
Price =P/E * E3 = 12*3 = 36
b)
g = ROE*(1-dividend payout) = 0.1*(1-0.45) = 0.055
Terminal = D3*(1+g) / (r - g) = 0.45*3*(1+0.055) / (0.09 - 0.055) = 40.69
Gordan model gives higher terminal value
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.