Brookings Bros, Inc. is considering its investment plan for next year. Before th
ID: 2805787 • Letter: B
Question
Brookings Bros, Inc. is considering its investment plan for next year. Before the meeting of top management, CEO of the company asks for the current overall cost of the company. CFO of the company will then prepare the data and answer this question of what is the cost of the firm doing business (WACC). The company currently has $ 300,000 bonds that have a 9% pre-tax cost. The company has 1000 shares of preferred stocks that are selling at $100 on the market right now. The cost of the preferred stocks is 10%. The company has 10,000 outstanding shares of common stocks that are selling at $70 per share with a beta of 1.2. Right now, the risk-free rate is 5% and the market risk premium is 7%. Assume the company has 40% tax rate. Based on the information given, compute the WACC for the company.
Explanation / Answer
Calculation of WACC
Weighted Average Cost of Capital = 10.91%
Notes
Cost of Bond = Interest (1-TaxRate)
=9(1-0.40)
=5.40%
Cost of Equity = Risk Free +Beta (market Risk Premium)
=5%+1.2(7)
=13.40%
Source(A) Cashflow in $(B) Proportion(C) %(D) WACC(E=C*D) Bond 300,000 0.2727 5.40%(Notes) 1.47% Preferred Stock 100,000(1000*100) 0.0910 10%(Notes) 0.91% Common Stock 700,000(10000*70) 0.6363 13.40 8.53% WACC 10.91%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.