Willy Wise participates in his employer\'s 401(k) retirement plan and contribute
ID: 2804539 • Letter: W
Question
Willy Wise participates in his employer's 401(k) retirement plan and contributes $4000 in the course of the year out of his $60,000 income. (His employer matches Willy's contribution dollar for dollar.) Willy's contributions are tax deductible (i.e., deducted from his taxable income) and he is in the 25% federal income tax bracket. How much less does Willy pay in federal income taxes that year compared to a co-worker who makes the same salary but does not participate in the 401(k) plan?
Flag this Question
Question 372 pts
Imagine that stock in Company XYZ is selling for $40 per share. There are a million shares of stock, and Company XYZ made $2 million in profits last year. What is its P/E ratio?
Flag this Question
Question 382 pts
Last year, you purchased a 20-year bond from a snack food company -- let's call it Couch Potato -- with a face value of $1000 and an interest rate of 6% per year. This year, new bonds sold by other snack food companies with similar risk characteristics to Couch Potato are currently offering only 4% interest per year. What will be the approximate value at which you could sell your Couch Potato bond today? (This is a concept question; you should be able to estimate the answer without doing the exact calculation.)
Flag this Question
Question 392 pts
Nathan buys several shares of ABC Corp. stock for $60 each. At the end of one year, the stock price has risen to $66. Plus he was paid a dividend of $3 per share. What is the approximate rate of return (or yield) on this investment for the year. (You can ignore any commissions or taxes.) Remember: the rate of return is the total return as a percentage of your initial investment.
Flag this Question
Question 402 pts
Think of a $1,000 bond with a 6% ($60) coupon that matures several years into the future. If you manage to buy it for $850, the bond's CURRENT yield is approximately:
$500Explanation / Answer
Question 372). Answer :- Option c). 20
Explanation :- Earnings per share = Net income / Number of shares of stock
= 2 Million / 1 Million
= $ 2 per share.
Price earnings (P/E) ratio = Market price per share / Earnings per share.
= 40 / 2
= $ 20. (Option c).
Question 382). Answer :- Option D). $ 1250.
Explanation :- Calculation of price at which the bond can be sold today :-
= 1000 * 6 % * [ 1 - (1 + 0.04)-20 ] / 0.04 + 1000 / (1 + 0.04)20
= 60 * [ 1 - (1.04)-20 ] / 0.04 + 1000 / (1.04)20
= 60 * [ 1 - 0.456 ] / 0.04 + 1000 / 2.1911
= 60 * 0.544 / 0.04 + 456.39
= 60 * 13.60 + 456.39
= 816 + 456.39
= $ 1272.39 (Most nearest to the $ 1250 mentioned in the option D to the above given question).
Question 392). Answer :- Option D). 15 percent.
Explanation :- Rate of return on investment (Yield on investment) = [ (66 - 60) + 3 ] / 60
= [ 6 + 3 ] / 60
= 9 / 60
= 0.15 i.e., 15 percent. (Option D).
Question 402). Answer :- Option D). 7 %
Explanation :- Current yield on bond = Annual coupon on bond / Current price of bond.
= 60 / 850
= 0.07 i.e., 7 % (Option D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.