Reece Company is presented with the following two mutually exclusive projects. T
ID: 2804236 • Letter: R
Question
Reece Company is presented with the following two mutually exclusive projects. The required return for both projects is 15 percent. Year Project M Project N 0 –$ 141,000 –$ 364,000 1 64,400 148,000 2 82,400 189,000 3 73,400 133,000 4 59,400 119,000 a. What is the IRR for each project? (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) IRR Project M % Project N % b. What is the NPV for each project? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV Project M $ Project N $ c. Which, if either, of the projects should the company accept?
Explanation / Answer
a. Project M
Let the IRR be x.
Now , Present Value of Cash Outflows=Present Value of Cash Inflows
141,000 = 64,400 /(1.0x) +82,400/ (1.0x)^2 +73,400 /(1.0x)^3+ $ 59,400 /(1.0x)^4
Or x= 34.84%
Hence the IRR is 34.84%
Project N
Let the IRR be y.
Now , Present Value of Cash Outflows=Present Value of Cash Inflows
364,000 =148,000/(1.0y) + 189,000 / (1.0y)^2 + 133,000 /(1.0y)^3 + 119,000/(1.0y)^4
Or y= 23.74%
Hence the IRR is 23.74%
b.
NPV of Project = Present Value of Cash Inflow - Present Value of cash Outflow
Project M
= $ 64,400 *1/ ( 1.15) ^ 1 + $ 82,400 *1/ ( 1.15) ^ 2 + $ 73,400 *1/ ( 1.15) ^ 3 + $ 59,400 *1/ ( 1.15) ^ 4 - $ 141,000
= $ 200,530.07- $ 141,000
= $ 59,530.07
Project N
= $ 148,000 *1/ ( 1.15) ^ 1 + $ 189,000 *1/ ( 1.15) ^ 2 + $ 133,000 *1/ ( 1.15) ^ 3 + $ 119,000 *1/ ( 1.15) ^ 4 - $ 364,000
= $ 427,095.10- $ 364,000
= $ 63,095.10
c. Since the Net Present Value of Project N is higher, the Project N should be accepted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.