Appliance for Less is a local appliance store. It costs this store 320 68 per un
ID: 2803672 • Letter: A
Question
Appliance for Less is a local appliance store. It costs this store 320 68 per unit annualy for storage, insurance, etc. to hold microwave in their inventory Sales this year are anticipated to be 505 units Each order costs $85 The company is using Economic Order Quantity model in placing the orders. What is the average inventory held during the year including safety stock if the store insists on a 3 days safety stock (assume 385 days a year)? Round the answer to the whole number our Answer Page S of 8Explanation / Answer
Annual Demand =505 units Safety stock (3days) = Daily demand *3 days = (505 units/365) *3 =4.15 Safety stock = 4 Units (Rounded off) Economic order Quantity = Square root of (2*Annual Demand *order cost /carrying cost) EOQ =Square root of (2* 505 Units*$85/$20.68) =Square root of (4151.35) =64.43 Units EOQ =64 Units (Rounded off) Average Inventory held During the year = EOQ/2 + Safety stock =64 units/2 +4 Units =32 Units+4 Units =36 Units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.