Twenty years ago, the Archer Corporation borrowed $6,750,000. Since then, cumula
ID: 2803660 • Letter: T
Question
Twenty years ago, the Archer Corporation borrowed $6,750,000. Since then, cumulative inflation has been 81 percent (a compound rate of approximately 3 percent per year).
a. When the firm repays the original $6,750,000 loan this year, what will be the effective purchasing power of the $6,750,000? (Hint: Divide the loan amount by one plus cumulative inflation.) (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar.)
Effective Purchasing Power _______
b. To maintain the original $6,750,000 purchasing power, how much should the lender be repaid? (Hint: Multiply the loan amount by one plus cumulative inflation.) (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar.)
Loan Repayment ________
Explanation / Answer
a. Effective purchasing power = Loan amount / (1 + Cumulative inflation)
= $6,750,000 / 1.81
= $3,729,282
b. Loan repayment = Loan amount × (1 + Cumulative inflation)
= $6,750,000 × 1.81
= $12,217,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.