Use the sample information 11formula13.mml = 40, = 4, n = 20 to calculate the fo
ID: 2803236 • Letter: U
Question
Use the sample information 11formula13.mml = 40, = 4, n = 20 to calculate the following confidence intervals for assuming the sample is from a normal population. (a) 90 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal places.) The 90% confidence interval is from_____ to _______
(b) 95 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal places.) The 95% confidence interval is from _____to _______
(c) 99 percent confidence. (Round your answers to 4 decimal places.) The 99% confidence interval is from ________to______
Explanation / Answer
Interval:
mean - Z*SD/SQRT(n) to mean + Z*SD/SQRT(n)
a)
Z at 90% = 1.6449
40 - 1.6449*4 / SQRT(20) to 40 + 1.6449*4 / SQRT(20)
38.5288 to 41.4712
b)
Z at 95% = 1.96
40 - 1.96*4 / SQRT(20) to 40 + 1.96*4 / SQRT(20)
38.2470 to 41.7530
c)
Z at 99% = 2.5758
40 - 2.5758*4 / SQRT(20) to 40 + 2.5758*4 / SQRT(20)
37.6961 to 42.3039
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.