Assume is now at the beginning of the year when the acquisition is taking place.
ID: 2803054 • Letter: A
Question
Assume is now at the beginning of the year when the acquisition is taking place. CAT Inc. is acquiring RAT Inc. CAT is offering $56 for each share of RAT Inc. in a share-for- share exchange. The following selected information is provided CAT Inc. Million) 11.62 Earnings to common stocks Common shares/stocks Market price per share (MPS) 6678 12.6 80 $50 After the acquisition the following rationalization costs and benefits will be generated. Sale of surplus warehouse facility one year after acquisition, $12.6 million (ii)Redundancy payments: $19.8 million payable immediately on acquisition (ii)Savings in wages and salaries: $5.4 million at end of every year for 5 years Cix)Savings in advertising costs: $1.2 million per year indefinitely The overall cost of capital of CAT Inc. will remain at 10 % after the acquisition Required a) Compute the percent premium offered to shareholders of RAT Inc. b) The share-exchange ratio and total shares of CAT after acquisition c) Pre and post-acquisition EPS and percentage accretion or dilution for each firm d) Pre-acquisition P/E of each firm and post-acquisition P/E ratio e) Post-acquisition MPS ratio (Including synergistic benefits) of each firm and the percent accretion or dilutionExplanation / Answer
a) Percent premium offered to RAT shareholders = 56/50-1 = 12%
b) RAT is valued at 56*2=$112 mn by CAT. It is paying this amount to RAT in the form of its own shares, each of which is trading at $80 => the no. of shares to be issued by CAT = 112/80 = 1.4 mn
Therefore, total shares of CAT after acquisition = 12.6+1.4 = 14 mn
Here, the buyer (CAT) is offering 1.4 mn shares to seller (RAT), which has 2 mn shares.
So, the share exchange ratio = 1.4:2 => 7:10
c)
CAT: EPS (Pre acquisition) = 66.78/12.6 = 5.3
RAT: EPS (Pre acquisition) = 11.62/2 = 5.81
Earnings post acquisition = Earnings before acquisition of the new entity + benefits due to cost rationalization
Benefits = 12.6/1.1+19.8+5.4*[1-(1.1)^-5)/0.1]+1.2/0.1 = 11.45+19.8+20.47+120 = $ 171.72mn
[Explanation:12.6/1.1 as the benefit is realised after an year; 19.8 is realised immediately ; PV of annuity formula = P[1-(1+r)^-n]/r for 5.4 mn savings for five years; 1.2/r for the indefinite savings]
Therefore, Earnings post acquisition = 66.78+11.62+171.72 =$250.12mn
No. of shares in the new merged entity = 14 mn
Earnings per share = 250.12/14 = $ 17.86 => higher than the EPS pre acquisition. Hence, earnings accretive for the buying company(CAT)
d)
CAT: P/E (Pre acquisition) = 80/66.78 = 1.19
RAT: P/E (Pre acquisition) = 50/11.62 = 4.30
If the price per share after the acquisition remains at 80, then 80/17.86 = 4.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.