Given the following information [daily basis] on a manufacturing company, calcul
ID: 2802969 • Letter: G
Question
Given the following information [daily basis] on a manufacturing company, calculate (a) contribution margin on a per unit basis, (b) contribution margin on a total dollar basis, and (c) fixed costs.
Average selling price for manufacturer’s product = $5.00
Daily Break-even level [units] = 10,000
Variable cost per unit = $0.50
Assume that the variable cost per unit in the previous problem = standard cost per unit and that daily break-even level of units = amount actually purchased. If the actual cost per unit at the time of purchase increases 10%, what is the variance for total variable cost? Is financial impact positive or negative?
Explanation / Answer
(a) contribution margin on a per unit basis,
= Selling price - Variable cost = $ 5 - $ 0.50 = 4.50
(b) contribution margin on a total dollar basis,
= contribution / selling price = 4.5/5 = $ 0.90 per dollar of sales
(c) fixed costs.
= BEP in units * contribution per unit = 10000 * 4.5 = 45000
what is the variance for total variable cost?
10000 * 0.50 * 10% = 500 Unfavorable
Is financial impact positive or negative?
Unfavorable variance will have Negative financial impact
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.