You are planning to purchase a house that costs S480.000. You plan to put 20% do
ID: 2802140 • Letter: Y
Question
You are planning to purchase a house that costs S480.000. You plan to put 20% down and borrow the remainder. Based on your credit score, you believe that you will pay 3.99% on a 30-year mortgage. 1. 2. Use function "PV" to calculate the loan amount given a payment of $1500 per month. What is 3. Use function "RATE" to calculate the interest rate given a payment of $1500 and a loan amount 4. For each scenario, calculate the total interest that you will have paid once the mortgage is paid 5. For each scenario, calculate the total cost of the home purchase. (Down payment plus principle 6. Assume that you plan to pay an extra $300 per month on top of your mortgage payment Use function "PMT" to calculate your mortgage payment. the most that you can borrow? of $400,000. of·(There is not a function for this, enter the formula into the cell.) (loan amount) plus interest.) calculate how long it will take you to pay off the loan given the higher payment. (Use interest rate of 3.99%). Calculate how much interest you will pay in total? Compare this to the value that you calculated for #2. You want to determine whether or not you should save some of your money and put only 10% down on your house. Because you are only putting 10% down. lenders require that you purchase private insurance (PMI). Assume that PMI is 1% of the mortgage amount. 7. Calculate your total monthly payment (mortgage payment plus PMD. 8. Calculate the total cost of financing your home purchase (interest plus PMD). 9. Calculate the total cost of the home purchase. (Down payment plus principle loan amount) plus interest plus PMI.) 10. Compare this to the costs associated with a 20% down payment. Meme 1. Summarize the results of each of your calculations. 2.Discuss 3. Compare the costs and benefits of a 10% down payment versus a 20% down 4. Discuss Private Mortgage Insurance. What is it? Why do lenders require it? What is the benefit to the interest savings associated with an extra payment of $300 per month payment the borrower?Explanation / Answer
As per chegg guideline in case of Multiple question expert must attempt first 4 question
Total loan=80% of 480000
Total loan=384000
Answer 1
Using financial calculator
PV=-384000
FV=0
N=30×12=360 [since payment are made monthly]
I/Y=3.99/12=.3325 [since rate is given yearly and we need monthly payment]
Press CPT+PMT
PMT=1831.06
Answer 2
Using financial calculator
PMT=1500
FV=0
N=30×12=360 [since payment are made monthly]
I/Y=3.99/12=.3325 [since rate is given yearly and we need monthly payment]
Press CPT+PV
PV=314571.61
Answer 3
Using financial calculator
PV=-400000
FV=0
N=30×12=360 [since payment are made monthly]
PMT=1500
Press CPT+I/Y
I/Y=.17559
Annual rate=.17559×12=2.11%
Answer 4
Answer 1 Answer 2 Answer 3 Principle=384000 Principle=314571 principle=400000 When PMT=1831 when rate=3.99 and PV=314571 when rate=2.11 press 2nd +PV press 2nd +PV press 2nd +PV P01=1 P01=1 P01=1 P02=360 P02=360 P02=360 scroll down thrice scroll down thrice scroll down thrice Interest=275182.18 Interest=225428.40 Interest=140000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.