25. The Scanlon Company’s optimal capital structure calls for 50 percent debt. T
ID: 2801906 • Letter: 2
Question
25. The Scanlon Company’s optimal capital structure calls for 50 percent debt. The interest rate on its debt is a constant 10 percent; its cost of common equity from retained earnings is 14 percent; the cost of equity from new stock is 17 percent; and its marginal tax rate is 40 percent. Scanlon has the following investment opportunities; Project A: Cost = $5 million; IRR = 20% Project B: Cost = $5 million; IRR = 12% Project C: Cost = $5 million; IRR = 11% Scanlon expects to have net income of $7,287, 500. If Scanlon bases its dividends on the residual policy, what will its payout ratio be?
Explanation / Answer
ANSWER:
cost of debt = 10%
cost of equity =17%
cost of retained earnings =14%
tax rate =40%
PROJECT A = $ 5million
PROJECT B = $5million
dividend on project A = $5million *20%
=1000000
payout ratio =1000000/7287500
=88.33%
dividend on project b = $5million *12%
=600000
payout ratio= 82.33%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.