As a financial analyst for LLED Manufacturing you are tasked with raising equity
ID: 2801541 • Letter: A
Question
As a financial analyst for LLED Manufacturing you are tasked with raising equity capital. The CEO would like to know by how much the cost of new stock would exceed the cost of common from reinvested earnings (in percent). LLED’s common stock currently sells for $74 per share, the company expects to earn $6 per share during the current year, its expected payout ratio is 43%, and its expected constant growth rate is 5%. New stock can be sold to the public at the current price, but a flotation cost of 4% would be incurred.
Explanation / Answer
Earnings per share = $6
Payout ratio = 43%
Expected dividend = $6 × 43%
= $2.58
Cost of reinvsted earning = ($2.58 / $74) + 5%
= 3.49% + 5%
= 8.49%
Cost of reinvested earnings is 8.49%.
Now, Cost of new equity
Net proceed from sale of new equity = $74 × (1 - 4%)
= $71.04.
Cost of new equity = ($2.58 / $71.04) + 5%
= 3.63% + 5%
= 8.63%.
COst of new equity is 8.63%.
Excess cost of equity for new equity = 8.63% - 8.49%
= 0.14%
Excess cost of equity for new equity is 0.14%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.