Crystal Crystal Cruise Line offers nightly dinner cruises off the coast of Miami
ID: 2801432 • Letter: C
Question
Crystal Crystal Cruise Line offers nightly dinner cruises off the coast of Miami, San Francisco, and Seattle. Dinner cruise tickets sell for $50 per passenger. Crystal Crystal Cruiseline's variable cost of providing the dinner is $ 20 per passenger, and the fixed cost of operating the vessels (depreciation, salaries, docking fees, and other expenses) is $210,000 per month. The company's relevant range extends to 14,000 monthly passengers. Use this information to compute the following: If CrystalCrystal Cruiseline sells an additional 600 tickets, by what amount will its operating income increase (or operating loss decrease)?
Explanation / Answer
Sales Price per unit=50
Variable costs per unit=20
Contribution margin per unit=50-20=30
Contribution for 14000 tickets=30*14000=420000
Fixed costs=210000
Operating income=420000-210000=210000
Addiitonal 30*600=18000 increase in operating income when sells extra 600 tickets
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.