Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows show
ID: 2800577 • Letter: S
Question
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 11 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for your company are 3.0 and 3.5 years, respectively Time: Cash flow 0 -$240,000 $66,300 $84,500 $141,500 $122,500 $81,700 4 Use the payback decision rule to evaluate this project. (Round your answer to 2 decimal places.) Should the project be accepted or rejected? O Accepted 0 Rejected HintsReferences eBook&Resources; Check my workExplanation / Answer
1) Calculation of Normal payback period and Discounted payback period :
Normal payback period = 2 years + (($240,000 - $66,300 - $84,500) / $141,500)
= 2 years + $89,200 / $141,500
= 2.63 years
Discounted cash flows :
Year 1 = $66,300 * PVF@11%,1st year = $66,300 * 0.9009 = $59,730
Year 2 = $84,500 * PVF@11%,2nd year = $84,500 * 0.8116 = $68,582
Year 3 = $141,700 * PVF@11%,3rd year = $141,700 * 0.7312 = $103,610
Year 4 = $122,500 * PVF@11%,4th year = $122,500 * 0.6587 = $80,695
Year 5 = $81,700 * PVF@11%, 5th year = $81,700 * 0.5935 = $48,485
Discouted payback period = 3 years + (($240,000 - $59,730 - $68,582 - $103,610) / $80,695)
= 3.10 years
Conclusion : project should be accepted. Since the same was under rules of company.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.