A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 4.5%, its m
ID: 2799875 • Letter: A
Question
A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 4.5%, its maturity is 20 years, and its yield to maturity is 7.5%.
a. Find the holding-period return for a one-year investment period if the bond is selling at a yield to maturity of 6.5% by the end of the year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Holding-period return %
b. If you sell the bond after one year when its yield is 6.5%, what taxes will you owe if the tax rate on interest income is 40% and the tax rate on capital gains income is 30%? The bond is subject to original-issue discount (OID) tax treatment. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
c. What is the after-tax holding-period return on the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
After-tax holding-period return %
d. Find the realized compound yield before taxes for a two-year holding period, assuming that (i) you sell the bond after two years, (ii) the bond yield is 6.5% at the end of the second year, and (iii) the coupon can be reinvested for one year at a 2.5% interest rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Realized compound yield before taxes %
e. Use the tax rates in part (b) to compute the after-tax two-year realized compound yield. Remember to take account of OID tax rules. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
After-tax two-year realized compound yield %
Tax on interest income $ Tax on capital gain $ Total taxes $Explanation / Answer
Using BAII plus calculator:
Assumed the face value of bond is $1000.
1. Price of bond is given by:
FV1000(ASSUMED), 7.5I/Y, 20N, 45 PMT, PV CPT, PRICE (Po)= $694.16
After 1 year bond yeilgs 6.5% , so Price after 1 year is given by FV1000(ASSUMED), 6.5I/Y, 19N, 45 PMT, PV CPT, PRICE (P1)= 785.30
HPY= 45+(785.30-694.16)/694.16*100= 19.61%
2. Interest income = coupan amount= 4.5%of 1000= $45
Tax on interst income= 40%of 45= $18
Capital gains = P1-P0= 785.30-694.16= $91.14
Tax on capital gains= 30%of 91.14= 27.34
Total taxes= 27.34+18= $ 45.34
3. After tax interest= 45-18= $27
After tax capital gains= 91.14-27.34= $63.80
HPY after tax= (27+63.80)/694.16*100= 13.08%
4.Reinvestment of coupan= 45*1.025*1.025= $47.278
Price at the end of year 2 is given by FV1000, 45PMT, 6.5I/Y, 18 N, PV CPT, Price athe end of year 2= $791.35
Total = 791.35+47.278= $838.628
Realised yeild before taxes is given by PV-694.16, 838.628FV, 2N, I/Y CPT , Realised yeild before taxes= 16.11%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.