3a) An environmental engineer is considering purchasing clarifier system, which
ID: 2799229 • Letter: 3
Question
3a) An environmental engineer is considering purchasing clarifier system, which can either be semi-automatic automatic. The estimates for each are as toll new ows : Semi-automatic Fully Automatic Pirst Cost Annual Disbursement Salvage Value Life $75,000 $20,000 $ 4,000 s 100, 000 $ 25,000 $ 10,000 s yrs 10 yrs Determine which machine should be selected if the MARR is 15. Note the project lives commensurate if you will use the present worth method for aiternatives evaluation. Draw a detailed cash flow diagram. 3b) An environmental engineer earned $5,000 in 1960. Today in 2017, a similarly experienced environmental engineer earns $90.000 Compute the inflation rate associated with the remuneration of environmental engineers under the above scenario.Explanation / Answer
Answer
Cost of Capital = 15%
Semi – Automatic
Fully – Automatic
First Cost
75,000
100,000
Annual Disbursement
20,000
25,000
Salvage value
4,000
10,000
Life
5 Yrs
10 Yrs
PVF
@15% of 5th Year
0.497
@15% of 10th Year
0.247
PVAF
@15% for 5 Years
3.352
@15% for 10 Years
5.018
Present Value of Cash Ouflows
= First Cost + (Annual Disbursement * PVAF of relevant year) – (Salvage Value * PVF of required year)
Semi-Automatic = 75,000 + (20,000 * 3.352) – (4,000 *0.497)
Semi-Automatic = 140,052
Fully Automatic = 100,000 + (25,000 * 5.018) – (10,000 *0.247)
Fully Automatic = 222,980
As we can see that useful life of machine is not equal, so to find which machine to choose we have to find Equalized Cash outflow per year.
= Present Value of Cash outflow / PVAF of that required machine
Semi-Automatic = 140,052 / 3.352
Semi-Automatic = 41,781.62
Fully Automatic = 222,980 / 5.018
Fully Automatic = 44,436.03
It is recommended to choose Semi-Automatic machine as Cash outflow is low in comparison to Fully automatic machine.
Semi – Automatic
Fully – Automatic
First Cost
75,000
100,000
Annual Disbursement
20,000
25,000
Salvage value
4,000
10,000
Life
5 Yrs
10 Yrs
PVF
@15% of 5th Year
0.497
@15% of 10th Year
0.247
PVAF
@15% for 5 Years
3.352
@15% for 10 Years
5.018
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.