Determine taxable income in each of the following instances. Assume that the cor
ID: 2799221 • Letter: D
Question
Determine taxable income in each of the following instances. Assume that the corporation is a C corporation and that book income is before any income tax expense.
1. Book income of $67,000 including capital gains of $4,900, a charitable contribution of $1,800, and meals and entertainment expenses of $6,000. Book income of $109,000 including capital losses of $10,000, a charitable contribution of $20,500, and meals and entertainment expenses of $2,600.
2. Book income of $84,500 including municipal bond interest of $1,800, a charitable contribution of $5,700, and dividends of $4,400 from a 10% owned domestic corporation. The corporation also has an $7,600 charitable contribution carryover.
Explanation / Answer
Question 1). a). Solution :-
Taxable income = Book income + Non-deductible portion of meal & entertainment expenses.
= 67000 + (50 % of 6000)
= 67000 + 3000
= $ 70,000.
Conclusion :- Taxable income = $ 70,000.
Question 1). b). Solution :-
Taxable income = 109000 + 10000 + (2600 * 50 %) + 6420(NOTE).
= 109000 + 10000 + 1300 + 6420
= $ 126720.
Conclusion :- Taxable income = $ 126,720.
Note :- Deductible portion of charitable contribution = 10 % of (109000 + 10000 + 20500 + 2600 * 50 %)
= 10 % of (109000 + 10000 + 20500 + 1300)
= 10 % of 140800
= $ 14080.
Accordingly, Non-deductible portion of the charitable contribution = 20500 - 14080
= $ 6420.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.