Before-tax cost of debt and after-tax cost of debt Personal Finance Problem Davi
ID: 2799016 • Letter: B
Question
Before-tax cost of debt and after-tax cost of debtPersonal Finance ProblemDavid Abbot is interested in purchasing a bond issued by Sony. He has obtained the following information on the security:
Sony Bond
Par value $1000
5.55.%
20%
$910
Years to maturity 10
Answer the following questions:
a.Calculate the before-tax cost of the Sony bond using the bond's yield to maturity (YTM).
b.Calculate the after-tax cost of the Sony bond given the corporate tax rate.
Sony Bond
Par value $1000
Coupon interest rate5.55.%
Corporate tax rate20%
Cost$910
Years to maturity 10
Explanation / Answer
As we are not given whether annual or semi-annual coupons, I am wiritng both the cases
Case 1: Assuming semi-annual coupons,
Coupons=5.5%*1000/2=27.5
Price=27.5/(1+ytm/2)+27.5/(1+ytm/2)^2.......................27.5/(1+ytm/2)^20+1000/(1+ytm/2)^20
=>910=27.5/(1+ytm/2)+27.5/(1+ytm/2)^2.......................27.5/(1+ytm/2)^20+1000/(1+ytm/2)^20
=>ytm=6.7524%
So, before-tax cost of bond=6.7524%
after-tax cost of bond=6.7524%*(1-20%)=5.4019%
Case 2: Assuming annual coupons,
Coupons=5.5%*1000=55
Price=55/(1+ytm)+55/(1+ytm)^2.......................55/(1+ytm)^10+1000/(1+ytm)^10
=>910=55/(1+ytm)+55/(1+ytm)^2.......................55/(1+ytm)^10+1000/(1+ytm)^10
=>ytm=12.6083%
So, before-tax cost of bond=12.6083%
after-tax cost of bond=12.6083%*(1-20%)=10.0866%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.