Management action and stock value REH Corporation\'s most recent dividend was $1
ID: 2798683 • Letter: M
Question
Management action and stock valueREH Corporation's most recent dividend was
$1.64
per share, its expected annual rate of dividend growth is
5%,
and the required return is now
15%.
A variety of proposals are being considered by management to redirect the firm's activities. Determine the impact on share price for each of the following proposed actions.
a.Do nothing, which will leave the key financial variables unchanged.
b.Invest in a new machine that will increase the dividend growth rate to
8%
and lower the required return to
13%.
c.Eliminate an unprofitable product line, which will increase the dividend growth rate to
6%
and raise the required return to
18%.
d.Merge with another firm, which will reduce the growth rate to
3%
and raise the required return to
19%.
e. Acquire a subsidiary operation from another manufacturer. The acquisition should increase the dividend growth rate to
9%
and increase the required return to
18%.
a.If the firm does nothing that will leave the key financial variables unchanged, the value of the firm will be
$nothing.
(Round to the nearest cent.)
Explanation / Answer
1.
Price=1.64*1.05/(15%-5%)=17.22
2.
Price=1.64*1.08/(13%-8%)=35.424
3.
Price=1.64*1.06/(18%-6%)=14.48667
4.
Price=1.64*1.03/(19%-3%)=10.5575
5.
Price=1.64*1.09/(18%-9%)=19.862
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.