Ward Corp. is expected to have an EBIT of $2,800,000 next year. Depreciation, th
ID: 2798376 • Letter: W
Question
Ward Corp. is expected to have an EBIT of $2,800,000 next year. Depreciation, the increase in net working capital, and capital spending are expected to be $183,000, $121,000, and $133,000, respectively. All are expected to grow at 20 percent per year for four years. The company currently has $22,000,000 in debt and 830,000 shares outstanding. At Year 5, you believe that the company's sales will be $17,700,000 and the appropriate price-sales ratio is 2.9. The company's WACC is 9.2 percent and the tax rate is 40 percent. What is the price per share of the company's stock? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
FCF= EBIT(1-TaxRate)+depreciation expense- capital spending -Increase in WorkingCapital
= 2800000*(1-40%) + 183000 - 133000 - 121000 = 1609000
PV of FCF = 1609000 / (1+9.2%) + 1609000*(1+20%) / (1+9.2%)2 + 1609000*(1+20%)2 / (1+9.2%)3 + 1609000*(1+20%)3 / (1+9.2%)4 + 1609000*(1+20%)4 / (1+9.2%)5 = 8975859.41
Terminal value = 2.9*17700000 = 51330000
PV of terminal = 51330000 / (1+9.2%)5 = 33056591.61
Firm value = 8975859.41 + 33056591.61 = 42032451.02
Equity value = 42032451.02 - 22000000 = 20032451.02
Share price = 20032451.02 / 830000 = 24.1355
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.