Some new equipment under consideration will cost $2,300,000 and will be used for
ID: 2798372 • Letter: S
Question
Some new equipment under consideration will cost $2,300,000 and will be used for 5 years. Net working capital will experience a one time increase of $674,000 if the equipment is purchased. The equipment is expected to generate annual revenues of $1,800,000 and annual costs of $576,000. The project falls under the seven-year MACRs class for tax purposes, the tax rate is 36 percent, and the cost of capital is 15 percent. The project's fixed assets can be sold for $552,000 at the end of the project's life.
1. What is the net cash flow for year 5? Please explain how to find Depreciation which is equal to 205,390 and the taxes at 36 percent.
Explanation / Answer
Year 5 Depreciation = Investment x MACRS% = 2,300,000 x 8.93% = 205,390
Net Cash Flow for year 5 = Net Income + Depreciation + NWC + After-tax Salvage Value
Book Value of the asset after 5 years = Investment x (1 - accumulated depreciation) = 2,300,000 x 22.31% = 513,130
After-tax Salvage Value = (552,000 - 513,130) x (-36%) + 552,000 = 538,007
7-year MACRS 14.29% 24.49% 17.49% 12.49% 8.93% 8.92% 8.93% 4.46%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.