Suppose your company is financed 20% with debt and 80% with common stock. If the
ID: 2798274 • Letter: S
Question
Suppose your company is financed 20% with debt and 80% with common stock. If the cost of new borrow A. ng will be 39 and the cost of equity is 12% what is the cost of capital to your company if they applicable tax rate is 30%? (4 points) B. If you were to invest in a project that has a zero NPV, what rate of return would you be earning on the project? (3 points) C. If you were to invest in a project that has a zero NPV, what rate of return would you be earning on the portion of the funds provided by the stockholders? (2 points)Explanation / Answer
A.
Debt weight:0.2 Equity weight:0.8 Cost of debt:5% tax rate:30% after tax cost of debt:3.5% (5%*(1-.3))
cost of equity:12%
WACC=0.2*3.5%+0.8*12%
WACC=10.3%
B.
If you are invest in a project that has zero NPV
Cost of capital = Rate of return
Hence Rate of return is 10.3%
C.
Rate of return would be earning on the portion of the funds provided by stock holders
WACC=10.3%
10.3%=0.2*3.5%+0.8*rate of return
Rate of return on the portion of stockholders is=12%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.