Marpor Industries has no debt and expects to generate free cash flows of $17 mil
ID: 2797615 • Letter: M
Question
Marpor Industries has no debt and expects to generate free cash flows of $17 million each year. Marpor believes that if it permanently increases its level of debt to $40 million, the risk of financial distress may cause it to lose some customers and receive less favorable terms from its suppliers. As a result, Marpor's expected free cash flows with debt will be only $16 million per year. Suppose Marpor's tax rate is 30 %, the risk-free rate is 5%, the expected return of the market is 14 %, and the beta of Marpor's free cash flows is 1.1 (with or without leverage). a. Estimate Marpor's value without leverage. b. Estimate Marpor's value with the new leverage.
Explanation / Answer
a. Estimate Marpor's value without leverage.
Let us first calculate required rate of return on equity by CAPM
Required Return = Rf(Risk Free rate) + Beta (Risk Premium)
Required Return = 5% + 1.1 (14% - 5%) = 14.9%
Marpor's Value without leverage = 17,000,000/0.149 = $114,093,960.
b. Estimate Marpor's value with the new leverage.
Value of firm with debt = (16,000,000/0.149) + (0.30 * 40,000,000) = $107,382,550 + $12,000,000 = $119,382,550
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.