Acort Industries owns assets that will have a(n) 75% probability of having a mar
ID: 2797490 • Letter: A
Question
Acort Industries owns assets that will have a(n) 75% probability of having a market value of $53 million in one year. There is a 25% chance that the assets will be worth only $23 million. The current risk-free rate is 3%, and Acort's assets have a cost of capital of 6%.
a. If Acort is unlevered, what is the current market value of its equity? ____ million (round to 3 decimal places)
b. Suppose instead that Acort has debt with a face value of $19 million due in one year. According to MM, what is the value of Acort's equity in this case? ____ million (round to 3 decimal places)
c. What is the expected return of Acort's equity without leverage? What is the expected return of Acort's equity with leverage? ____% (round to 2 decimal places)
d. What is the lowest possible realized return of Acort's equity with and without leverage? ____% (round to 2 decimal places)
Please show all work. Thank you!
Explanation / Answer
a.) Current market value of Equity = (0.75x53 + 0.25x23)/(1+0.06)
= (39.75 + 5.75)/1.06
=45.50/1.06
=42.92 million
b.) Debt Present Value =$19/(1+0.03) =$19/1.03 =$18.45 million
Market Value of Equity =$42.92 - 18.45 =$24.47 million
c.) Expected Return without Leverage = (39.75 + 5.75)/42.92 -1 =45.50/42.92 -1 =1.0601-1 =0.0601 or 6.01%
Expected Return with Leverage = (45.50 - 19)/24.47 -1 =26.50/24.47 -1 =1.0829 -1 =0.0829 or 8.29%
d.) Lowest Possible Return without leverage = 23/42.92 -1 =0.5358-1 = -0.4641 or -46.41%
Lowest Possible Return with leverage = (23-19)/24.47 -1 =0.1635-1 = -0.8365 or -83.65%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.