Jane and her husband have just had a baby girl and have started to plan for her
ID: 2797401 • Letter: J
Question
Jane and her husband have just had a baby girl and
have started to plan for her college education. Suppose that
they estimate that in order to fully fund the little girl’s college
education they will need to have saved $100,000 in year 2008
dollars by the time she is 18 (i.e., in 18 years). Furthermore,
they believe that they can achieve an average return on their
investments of 8%/year.
How much will Jane and her husband have to save per year for the
next 18 years in order to have saved the $100,000 in year 2008
dollars? Assume that the average annual inflation rate will be
3%/year over the next 18 years. Note that your answer must be
expressed in
actual
dollars per year.
The answer is $4,546. How do I get there?
Explanation / Answer
Amount to be accumulated in 18 years
FV = 100000*(1+0.03)^18 = 170243.3061
This is the amount to be accumulated in 18 years
FV of annuity = P*[((1+r)^n - 1)/r]
P - Periodic payment = ?
r - rate per period = 0.08
n - number of periods = 18
170243.3061 = P*(((1+0.08)^18 - 1)/0.08)
P = 4545.85 = $4546
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.