alue: 10.00 points HotFoot Shoes would like to maintain its cash account at a mi
ID: 2797342 • Letter: A
Question
alue: 10.00 points HotFoot Shoes would like to maintain its cash account at a minimum level of $33,000, but expects the standard deviation in net daily cash flows to be $4,800, the effective annual rate on marketable securities to be 7.3 percent per year, and the trading cost per sale or purchase of marketable securities to be $280 per transaction What will be its optimal cash return point? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) Optimal cash return pointExplanation / Answer
Optimal cash return point = ((3*F*V)/(4*r))^(1/3) + M
where F is the fixed cost of a securities transaction = 280
V is the daily cash variance = 4800^2 = 23,040,000
r is the daily interest rate on marketable securities = 7.3%/365 = 0.0002
M is the minimum cash balance = 33000
so putting above values in formula
we get optimal cash return point = ((3*280*23040000)/(4*.00002))^(1/3) + 33000
= $ 61,921.71
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.