Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows show
ID: 2797249 • Letter: S
Question
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 12 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for your company are 2.5 and 3.0 years, respectively Tinet Cash flow: -$365,000 $65,000 $83,200 $140,200 $121,200 $80,400 Use the PiI decision rule to evaluate this project (00 not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.) Should it be accepted or rejected? accepted O rejectedExplanation / Answer
Present value of cash flows = 65000/ (1+12%)^1 + 83200/ (1+12%)^2 +140200/ (1+12%)^3 + 121200/ (1+12%)^4 + 80400/ (1+12%)^5 = 346800
PI Index = Present value of cash flows / Initial investment
= 346800 / 365000 = 0.95
If PI index is greater than 1 , we should accept the project and reject if less than 1
Hence we should reject the project
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.