Problem The following data apply to Problem: A pension fund manager is consideri
ID: 2797053 • Letter: P
Question
Problem The following data apply to Problem: A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a rate of 8%. The probability distribution of the risky funds is as follows: Expected Return Standard Deviation Stock fund (S) 20% 30% Bond fund (B) 12 15 The correlation between the fund returns is.10. You require that your portfolio yield an expected return of 14%, and that it be efficient, on the best feasible CAL a. What is the standard deviation of your portfolio? b. What is the proportion invested in the T-bill fund and each of the two risky funds?Explanation / Answer
Answer)
First we need to find the proportion of stocks in optimal risky portfolio:
The formulae for which is give as :-
[(Ers – rf)* (St. dev of Bonds)^2 ] – [(Erb-rf)*covariance(Bond,stock)]
Divide by
(Ers – rf)* (St. dev of Bonds)^2 + (Erb-rf) )* (St. dev of Stock)^2 – [Ers-rf+Erb-rf]* covariance(Bond,stock)
Where,
Ers = Return of stock
Erb = Return of bond
Rf = risk free rate
Covariance (Bond,stock) = (St. dev of Bonds)* (St. dev of Stock)*correlation coefficient
When we put the values in the above formulae we get ,
Proportion of Stock in optimal risky portfolio as:- 0.4516
Proportion of Bonds in optimal risky portfolio as:- 0.5484
Now, we calculate the Return on the optimal risky portfolio
Erp =
(Weight of Stock * return on stock + weight of bond* return on bond )
= 0.090322581 + 0.065806452
= 0.156129032
St. dev of portfolio =[ (Weight of stock*St. dev of stock)^2 + (Weight of bond*St. dev of bond)^2 +( 2* Weight of bond*St. dev of bond* Weight of stock*St. dev of stock*correlation coefficient)]^1/2
= [0.018355879 + 0.006766389 + 0.002228928]^1/2
= [0.027351]^0.5
= 0.165382
Now we require a Cal portfolio of mean return 14%, the corresponding st. deviation is given as
Erc = rf + [(Erp-rf)/ St.dev of portfolio ]* St.dev of of Cal portfolio
Where Erc = 14% 0r 0.14
Erp = 0.156129032
Rf = 0.08
St. dev of optimal risky portfolio = 0.165382
Solving the above formulae for St. Deviation of the Cal portfolio
0.14 = 0.08 + [(0.156129032- 0.08)/0.165382 ]* St. Deviation of the Cal portfolio
Answer to part a)
St. Deviation of the Cal portfolio = (0.09-0.03) / (0.460322) = 0.130343419
Now to find the amount invested in T-bill we use the below formulae
Erc=Rf + y*(Erp – Rf) Where y is the amount invested in stocks and bond for a cal porfolio and 1-y is the amount invested in T-bills
0.14=0.08+y*(0.156129032-0.08)
Y = 0.7881356
Answer to b)
Amount invested in stocks = 0.7881356*0.4516= 0.355932203
Amount Invested in Bonds = 0.7881356*0.5484 = 0.43220339
Amount in T-bills = 1-y = 1-0.7881356 = 0.2118644
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.