You purchase 100 shares of stock for $40 a share. The stock pays a $2 per share
ID: 2796674 • Letter: Y
Question
You purchase 100 shares of stock for $40 a share. The stock pays a $2 per share dividend at year-end.
a. What is the rate of return on your investment if the end-of-year stock price is (i) $38; (ii) $40; (iii) $42? (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Enter your answers as a whole percent.)
b. What is your real (inflation-adjusted) rate of return if the inflation rate is 4%? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Negative amounts should be indicated by a minus sign.)
Explanation / Answer
(a)
Using Holding Period Yield or Rate of Return on Investment
HPY = (P1 - P0 + D1)/P0
Po - Current Value of the stock
P1 - Future Value of Stock at Year 1
D1 - Dividend paid at the end year 1
(i) for end stock price is 38
HPY = (38 - 40 + 2)/40 = 0
(ii) for end stock price is 40
HPY = (40 - 40 +2)/40 = 5%
(iii)
for end stock price is 42
HPY = (42 - 40 + 2)/40 = 10%
(b)
Approximate Real Return = Nominal Return - Inflation Rate
for (i) - Real Return = 0% - 4% = 0%
for (ii) - Real Return = 5% - 4% = 1%
for (ii) - Real Return = 10% - 4% = 6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.