26. Your firm\'s management of its cash position is based on the Miller-Orr mode
ID: 2795243 • Letter: 2
Question
26. Your firm's management of its cash position is based on the Miller-Orr model. The weekely standard deviation of the disbursements is $8.600. The applicable weekly interest rate is 0.054 percent and the fixed cost of transferring funds is S65. Suppose your firm's target cash balance, C 68,830. (i) What lower cash balance limit (L) is consistent with this information. (ii) Find U', the firm's implied maximum cash balance limit. (iii) Find your firm's average cash balance held over time. (iv)Using your answer to part (ii), find the average dollar cost incurred by the firm from holding cash over a two-week period.Explanation / Answer
Solution: As per Miller Orr model,
C* = L + (3/4 x F x s^2/R)^(1/3) ....(i) Target Cash Balance
U* = 3 x C* - 2xL .... (ii) Maximum Cash Balance
Average Cash Balance = (4 x C* -L)/3 .... (iii)
Here, C* = Target Cash Balance, L = Lower Limit, F = Transaction Cost, s=Std Dev per period, R=Interest Rate per period
Given- C*=$68,830, IR = 0.00054, F=$65, s=$8600
Now putting all the given values in (i)
68,830 = L + (3/4 x 65 x 8600^2/0.00054) ^(1/3)
68,830 = L + (18,830)
L= $50,000
Now, putting all in (ii)
U* = 3 x 68,830 - 2 x 50,000
U* = $106,490
Now, putting all in (iii)
Avg Cash Balance = (4 x 68,830 - 50,000)/3 = $75,107
To, calculate averge dollar cost over two week period, multiply the Avg Cah Balance with two week Interest Rate.
Avg Dollar Cost = $75,107 x (2x0.00054) = $ 81.12
Hope it helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.