Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We are evaluating a project that costs $1,080,000, has a ten-year life, and has

ID: 2794167 • Letter: W

Question

We are evaluating a project that costs $1,080,000, has a ten-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 52,000 units per year. Price per unit is $50, variable cost per unit is $30, and fixed costs are $730,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a return of 15 percent on this project. Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within ±10 percent.

Calculate the best-case and worst-case NPV figures. (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Explanation / Answer

The cost of the project is 1,080,000 thus initial outlay = -1080000

the project has no salvage value and will be depreciated over 10 years using SLM
thus depreciation = 1080000/10 = 108000

And as there is no salvage value and no WCinv,
Terminal value = Salvage + WCinv - tax*(savlvage - bookvalue) = 0 (as all variables are 0)


Assuming base case:
Quantity = 52000
Sales = 50*52000 = 2600,000
Variable cost = 30*52000 = 1560,000
Fixed cost = 730,000
Affter tax operating cashflow = (sales-cost-depreciation)*(1-tax) + Depreciation
=(2600,000-1560,000-730000-108000)*(1-0.35)+108000
=239300

Assuming best case: +10%
Quantity = 52000*(1.1) = 57200
Sales = 50*(1.1) * 57200 = 3146,000
Variable cost = 30*(1.1) * 57200 = 1887600
Fixed cost = 730,000*(1.1) = 803,000
Affter tax operating cashflow = (sales-cost-depreciation)*(1-tax) + Depreciation
=(3146000-1887600-803000-108000)*(1-0.35)+108000
=333,810

Assuming worst case: -10%
Quantity = 52000*(0.9) = 46800
Sales = 50*(0.9) * 46800 = 2106,000
Variable cost = 30*(0.9) * 46800 = 1263600
Fixed cost = 730,000*(0.9) = 657,000
Affter tax operating cashflow = (sales-cost-depreciation)*(1-tax) + Depreciation
=(2106000-1263600-657000-108000)*(1-0.35)+108000
=158310


Lets calculate NPV at 15% required return as discount rate:

Year

Worst case cashflows - 10%

Base case cashlows

Best case cashflows +10%

0

-1080000

-1080000

-1080000

1

158310

239300

333810

2

158310

239300

333810

3

158310

239300

333810

4

158310

239300

333810

5

158310

239300

333810

6

158310

239300

333810

7

158310

239300

333810

8

158310

239300

333810

9

158310

239300

333810

10

158310

239300

333810

NPV at 15%

-$248,242.38

$105,209.85

$517,665.35

Thus the best case NPV is $517665.35
Worst case NPV is -248,242.38

Year

Worst case cashflows - 10%

Base case cashlows

Best case cashflows +10%

0

-1080000

-1080000

-1080000

1

158310

239300

333810

2

158310

239300

333810

3

158310

239300

333810

4

158310

239300

333810

5

158310

239300

333810

6

158310

239300

333810

7

158310

239300

333810

8

158310

239300

333810

9

158310

239300

333810

10

158310

239300

333810

NPV at 15%

-$248,242.38

$105,209.85

$517,665.35

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote