At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2794165 • Letter: A
Question
At an output level of 15,400 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.00. The operating cash flow is $58,000 in this case. Ignoring the effect of taxes, what are fixed costs? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Fixed costs $ ________
What will the operating cash flow be if output rises to 16,400 units? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Operating cash flow $ _________
What will the operating cash flow be if output falls to 14,400 units? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Operating cash flow________Explanation / Answer
Operating leverage = 1 + (fixed cost / cash flow)
2 = 1 + (Fixed cost / 58000)
fixed cost = $ 58000
b ) Units = 16,400 units
Degree of Operating Leverage(DOL) = 2
Percentage change in output = (16400 - 15400)/15400 = 0.064
Percentage change in cash flow = DOL * Percentage change in output
Percentage change in cash flow = 2 * 0.064 = 0.128
so , there'll be a percentage change of 12.8% from the last cash flow i,e $58000 * 1.128% =$ 65424
c) Units = 14,400 units
Degree of Operating Leverage(DOL) = 2
Percentage change in output = (15400 - 14400)/15400 = 0.064
Percentage change in cash flow = DOL * Percentage change in output
Percentage change in cash flow = 2 * 0.064 = 0.128
so , there'll be a percentage change of 12.8% from the last cash flow i,e $58000 * 1.128% =$ 65424
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.